Wybór oświetlenia, na pierwszy rzut oka, wydaje się banalny. Przecież wybieramy model, który podoba nam się wizualnie – kupujemy, mocujemy i volià – gotowe! Problem zaczyna się wtedy, gdy okazuje się, że wybrana lampa nie jest funkcjonalna, bo na przykład, daje za mało światła. Wtedy na ratunek przychodzi wiele rodzajów żarówek, które mogą stać się rozwiązaniem tego problemu. Spoglądając na ilość żarówek dostępnych na rynku, możemy dostrzec różnokolorowe opakowania, z przeróżnymi napisami i oznaczeniami, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niezrozumiałe, dlatego przygotowaliśmy ten artykuł, by rozwiać wszelkie wątpliwości, które towarzyszą wyborowi żarówek.
Najważniejszą kwestią, od której powinniśmy zacząć poszukiwania odpowiedniej żarówki, jest ustalenie wartości napięcia zasilania. Ta informacja jest zawsze podana na opakowaniu. Klasyczne żarówki zasilane są napięciem sieciowym 230V. Na rynku występują też żarówki niskonapięciowe, najczęściej 12V. Przykładem takich form oświetlenia są żarówki halogenowe w meblach kuchennych. Łatwo je rozpoznać, gdyż nie są to żarówki o standardowym gwincie, a takie jak G4, G6.35 i G53. By zastosować żarówki niskonapięciowe, potrzebny będzie zasilacz, który obniży napięcie z 230V na 12V.
Wbrew wszelkim teoriom, rozmiar ma znaczenie – oczywiście rozmiar żarówki. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, upewnij się, że jego gabaryty nie są zbyt duże w stosunku do oprawy oświetleniowej. Szczególnie ważne jest to przy plafonach i lampach z kloszami.
Żarówki możemy podzielić ze względu na rodzaj gwintu:
Powinniśmy jednak zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj gwintu, ale też na kształt samej żarówki. Obecnie na rynku znajdziemy wiele form żarówek, od tych najwęższych, przez świeczki, podłużne, faliste, rurkowe w stylu retro, po duże kule (tzw. globe), a nawet w kształcie kryształu. Te dwa ostatnie modele występują najczęściej w formie żarówek Edisona.
Najprościej ujmując, są to żarówki z widocznym żarnikiem, czyli drucikami wewnątrz żarówki. Ten rodzaj żarówek, nazywany jest również filamentem. Decydując się na żarówki filamentowe LED stawiamy nie tylko na designerski wygląd, ale także na wysoką energooszczędność. Wiąże się to z tym, że omawiane oświetlenie nie zawiera klasycznych diod LED, a specyficzne, multichipowe diody. Mają one malutkie elementy nałożone na szklane podłużne podłoże. Pozwala to na uzyskanie ciepłej, miękkiej barwy światła, która do złudzenia przypomina stare, Edisonowskie żarówki. Ten rodzaj żarówek wybierany jest głównie do pomieszczeń, które są związane z odpoczynkiem, czyli sypialni i salonu. Nie stanowi to jednak ograniczenia, by zastosować je w pomieszczeniach komercyjnych, takich jak restauracje czy hotele. Żarówki Edisona najbardziej wyeksponowane będą w odsłoniętych oprawach, szczególnie tych drucianych.
Żarówka SMART inaczej nazywana inteligentną, nie zawiera klasycznego żarnika, tylko diody LED. Wybrane modele posiadają różnokolorowe diody, które pozwalają na tworzenie różnych kombinacji i natężenia, dzięki czemu możemy dostosować kolor światła do aktualnych potrzeb. Ogromnym atutem takiego oświetlenia jest zdalne sterowanie. Dzięki temu żarówka może być włączana i wyłączana z poziomu aplikacji. To właśnie w aplikacji mamy możliwość konfigurowania barwy światła. Możemy wyróżnić żarówki, które wykorzystują łączność Wi-Fi i Bluetooth. Zdecydowanie polecamy te pierwsze, ze względu na to, że Bluetooth ma niewielki zasięg i może ograniczać funkcjonalność żarówki. Warto również zaznaczyć, aby nie porównywać mocy inteligentnej żarówki, do mocy klasycznych żarówek. Żarówka LED o mocy 10W daje mocne światło, które jest odpowiednikiem starej żarówki o mocy 60W.
Na opakowaniu żarówki może również znajdować się informacja o możliwości ściemniania. Aby ta funkcjonalność mogła zostać wykorzystana, musisz mieć w danym włączniku zainstalowany ściemniacz. Prawidłowo zamontowany mechanizm pozwala na płynną zmianę natężenia światła – od maksymalnego rozświetlenia do całkowitego wygaszenia.
Światła LED stały się zamiennikiem tradycyjnych żarówek i otrzymały miano energooszczędnych i trwałych, a co więcej są bardzo atrakcyjne cenowo. Te dwa rodzaje żarówek dzieli ogromny przeskok jakościowy i technologiczny, dlatego zalecamy wybór żarówek LEDowych, które zapewnią oświetlenie na lata, a dodatkowo obniżą wysokość rachunków. Żarówki LED potrzebują znacznie mniejszej mocy, by wytworzyć daną ilość światła, niż w przypadku tradycyjnej żarówki. Dlatego warto zwrócić uwagę na informację, ile lumenów ma dana żarówka. Im wyższa wartość strumienia świetlnego, tym mocniejsze oświetlenie. I tak na przykład szukając zamiennika tradycyjnej żarówki o mocy 60W, powinniśmy wybrać żarówkę LEDową, w zależności od modelu, o mocy od 6,5 do 8W. Warto zwrócić uwagę na to, że każde pomieszczenie wymaga innej ilości światła. Wynika to z tego, że na przykład korytarz nie musi być tak jasny, jak czytelnia czy łazienka. To wszystko zależy oczywiście od Twoich preferencji. Przyjmuje się, że na jeden metr kwadratowy, powinno przypadać między 200 a 400 lumenów. Poniżej przedstawiamy zestawienie, które stanowi ułatwienie w doborze odpowiedniej mocy żarówki, w zależności od oczekiwanej jasności światła. Zalecamy kupowanie żarówek LEDowych na podstawie ilości lumenów, a nie mocy, gdyż w zależności od tego, w jakiej technologii zostały wykonane dane żarówki, mogą różnić się światłem, które emitują.
Każda żarówka LED ma określoną temperaturę barwową, która podawana jest w stopniach Kelwina (W). Wysokość tej wartości określa czy jest to światło ciepłe, neutralne, czy chłodne. Najłatwiej jest to zapamiętać w ten sposób, że im wyższa wartość liczbowa, tym barwa światła zimniejsza – bardziej niebieska. Możliwość doboru barwy światła jest przywilejem przypisanym do żarówek LEDowych, ponieważ tradycyjne żarówki nie umożliwiają takiego wyboru - wszystkie świecą światłem żółtym. Barwa światła ma duży wpływ zarówno na atmosferę pomieszczenia, jak i na postrzeganie otoczenia. W zależności od pomieszczenia, zalecane jest stosowanie innej temperatury barowej.
Teoretyczny podział temperatury barwowej:
Darmowa dostawa Wszystkie zamówienia o wartości większej niż 400 zł wysyłamy do Ciebie zupełnie za darmo. |
Szybka wysyłka Produkty oznaczone ikoną zegara wysyłamy w ciągu jednego dnia roboczego. |
14 dni na zwrot Kupując produkty w naszym sklepie masz prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni bez podania przyczyny. |
Żarówki gratis Kupując produkty oznaczone ikoną żarówki otrzymasz od nas tyle żarówek, ile gniazd posiada zakupiona przez Ciebie lampa. |